Click here to view Selected candidate list & Waiting list for Institutional Round as on 11.02.2021
  • Late Shree Fakirbhai Pansare Education Foundation's College of Physiotherapy Pune

    (Affiliated By Maharashtra University Of Health Sciences, Nashik)

Committee

THE ANTI-RAGGING COMMITTEE

Sr No Member of Anti-Ragging Committee Name
01 Dean/Principal Dr. Swati Bhise
02 Representative of Civil Administration Mr. Satendra Sharma
03 Representative of Police Administration Mrs. Rupali Bobade
04 Representative of Local Media Vihan Publicity
05 Representative of NGO involved in youth activity Dr. Virendra Meshram
06 Representative of NGO involved in youth activity Dr. Borkar Pradeep
07 Representative of NGO involved in youth activity Dr. Gargi Bhalekar
08 Representative of NGO involved in youth activity Dr. Waqar Naqvi
09 Rector-Boys Hostel Mr. Raju Shingote
10 Rector-Girls Hostel Dr. Pharate sir
11 Administrative Officer/office Superintendent Mr. Raju Shingote
12 Parents Aloni Sheetal
13 Parents Sadawarte Prakash
14 Representative of Non-teaching Staff Member Mrs. Anita Khairnar
15 Student Representative Senior Soniya Bhatt
16 Student Representative Senior Shumaila Sayyed
17 Student Representative Senior Prachi Pawar
18 Student Representative Fresher Yash Pore
19 Student Representative Fresher Jadhav Siddhi

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE

Sr No Name Designation
01 Dr. Pansare Zoya PRESIDENT
02 Dr. Bhise Swati VICE PRESIDENT
03 Dr. Waqar Naqvi STAFF MEMBERS
04 Dr. Gargi Bhalekar STAFF MEMBERS
05 Dr. Pradeep Borkar STAFF MEMBERS
06 Mr. Raju Shingote STAFF MEMBERS
07 Ms. Urmila Jat STUDENT MEMBER
08 Mr. Akshay Salave STUDENT MEMBER
09 Ms. Shivani Chutke STUDENT MEMBER
10 Ms. Divya Varma STUDENT MEMBER
11 Ms. Bidisha Jaiswal STUDENT MEMBER
12 Ms. Shriya Bhutada STUDENT MEMBER

LOCAL MANAGAMENT COMMITTEE

Sr No Name Designation
01 President or Chairperson of the Management Mr Nihal Pansare
02 Secretary of The Management or Secretary's Nominee Dr. Zoya Pansare
03 Local Members Representing Different Field of the area Nominated by the Management Dr. Shyam Ahirrao
04 Local Members Representing Different Field of the area Nominated by the Management Mr. Raju Bhavsar
05 Local Members Representing Different Field of the area Nominated by the Management Mr. Sandesh Pujari
06 Three Teachers elected by the teachers of the college or Institution Dr. Virendra Meshram
07 Three Teachers elected by the teachers of the college or Institution Dr. Gargi Bhalekar
08 One Non-Teaching Employee elected by the Non Teaching Employees of the College or Institutions Principal / Director, Member Secretary Mr. Raju Shingote
09 One Non-Teaching Employee elected by the Non Teaching Employees of the College or Institutions Principal / Director, Member Secretary Dr. Swati Bhise

VISHAKHA SEXUAL HARASSMENT REDRESSAL COMMITTEE

Sr No Name Designation
01 Mrs. Pansare Nilopher PRESIDENT
02 Dr. Zoya Pansare VICE PRESIDENT
03 Dr. Bhalekar Gargi STAFF MEMBERS
04 Ms. Shah Krupa STUDENT MEMBERS
05 Ms. Chutake Shivani STUDENT MEMBERS
06 Mr. Sachin Thokale Non Teaching Staff
07 Mrs. Goura Bote Non Teaching Staff

STUDENT COUNCIL

Name Designation
Dean / Principal (Chairman) Dr. Swati A Bhiser
One teacher; nominated by the Dean / Principal Dr. Pradeep N. Borkar
Director Sports / Physical Education Instructor Dr. Virendra Meshram, Dr. Pradeep Borkar,
Officer in charge of cultural activities Dr. Ruchita Killedar, Dr. Gargi Bhalekar
One Student of each class (UG/PG) nominated by
the dean / principal provided that the principal shall
nominated students under clause (f) who is
engaged in full – time studies /training in
the college and have secured highest number of marks
in the preceding annual examination
i) 1st Yr : Shriya Bhutada
ii) 2nd Yr : Poonam Sonani
iii) 3rd Yr : Rafat Shaikh
iv) Final : Krupa Shaha
v) Intern : Tanushree Aloni
One student nominated by the dean / principal who has
shown Outstanding performance from following activities :
i. Sports
ii. National Service Scheme
iii. National Cadet Corps
iv. Cultural Activities
v. Research or other extra curricular activities
i) 1st Yr : Jinaishi Kotecha
ii) 2nd Yr : Poonam Sonani
iii) 3rd Yr : Rafat Shaikh
iv) Final : Krupa Shaha
v) Intern : Tanushree Aloni
Activity Student Year
i.Sports Chaitany Kulkarni Final
ii.NSS Arti Mhalaskar Final
iii.NCC Sujit Pandy Final
iv.Cultural Shirke Samruddhi Third
v.Research Aditi Kulkarni Second
Two lady Studs
TNts nominated by the Dean / Principal, who have shown
outstanding performance, in the Sports, NSS, NCC and Cultural Activities
i. Priyanka Gadgil
ii. Shubhangi Juneja
Provided that, two of the students from clauses (g) and (h)
shall be those belonging to the scheduled castes,
Scheduled Tribs. De-notified Tribs (Vimukt Jatis),
Nomadic Tribs or other Backward Classes
Name of the Student Secretory : Krupa Shaha Elected from amongst
Students members other than the students of first year,
internees and PG